piątek, 29 lipca 2011

WBOP odcinek 023 Kniaziowski skarb


Historia miejsca, ludzi i pewnego skarbu... Posłuchaj skąd przybyli, jak żyli, jak umierali, jak grzebali zmarłych. Jakie uprawiali zawody? Jakie były ich zwyczaje? Dowiesz się co to ciosło, giezło, rubacha, pelenka, płaskurka, socha, ślemię, radlica i szłom. Jak długo robiło się hełm, kolczugę, jakie były typy łuków... Na stronie galeria fotografii ze skansenu. Podkład - Lar Clobsay - Ballade (do znalezienia na Jamendo)

6 komentarzy:

Papa pisze...

To teraz mam "wyprawę" uzupełnioną :) Nawet wiem, którego przewodnika mieliście. Spotkałem go na przedostatniej "wieży". My jednak nie mieliśmy tego szczęścia, żeby się podpiąć pod jakąś grupkę z przewodnikiem. Widzieliśmy tylko wycieczkę dzieciaków, do których pofatygowała się przewodniczka. Inni byli rozmieszczeni w kilku punktach i odpowiadali na ewentualne pytania.

Arek pisze...

Bardzo ciekawy odcinek choć głównie robotę odwalił przewodnik ale na tym to polega żeby wstawić mikrofon gdzie trzeba no nie ;) Jestem ciekawy tego skarbu ponad 500 elementów - nieźle. Co oprócz tego okucia było?

PEPE pisze...

Skarb jak na nasze pojęcie współczesne to może nie robi aż takiego wrażenia... poza historycznym rzecz jasna. Były tam monety, były siekańce czyli kawałki srebra pozostałe po wytopie, różnego rodzaju ozdoby i wreszcie unikalne okucie pochwy miecza jedno z pięciu tego typu zachowanych na świecie. Jedno z nich znaleziono w grobie książęcym w Kijowie. Pozostałe trzy są na Litwie, w Łotwie i w Estonii. Zatem właścicielem tego okucia i zarazem miecza musiał być lokalny Kniaź dość w tamtych czasach majętny... Niestety zapiski nie sięgają na tyle daleko, by znać go z imienia.

5oclock pisze...

Dzięki za wycieczkę - czułem się jak bym tam był ze wszystkimi :)

janek4dh pisze...

Ja również dziękuję za wycieczkę
Pepe - muszę spytać ;-)
Przewodnik wiedział że nagrywasz?

PEPE pisze...

http://mamwyjebane.org/

Prześlij komentarz

Z góry dzięki za komentarz.